1396/7/2 |
18:05 |
شناسه خبر: 42175

پیرغلامی با بوی گل محمدی در «پیرغلامان عشق»

مستند روایی «پیرغلامان عشق» یکشنبه ۲ مهرماه به سراغ اسماعیل استاد آقایی مشهور به اسماعیل اخباری پیرغلام اهل بیت علیهم السلام در کانون و تجلی گاه شور و شعور حسینی؛ آران و بیدگل رفته است.

پیرغلام

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، آران و بیدگل به عنوان ام القراء مذهبی که بعد از اعیاد غدیر و قربان سیه پوش عشق حسین (ع) می شود سال های متمادیست که شاهد عزاداران سیدالشهداء در امامزاده هلال بن علی (ع) با نوای حاج اسماعیل اخباری است.

یکی از شعرای عاشورایی به نام حاج رضا حمامی متخلص به سفیر با حضور در این برنامه درباره اشعار و سروده های عاشورایی توضیحاتی می دهد. معرفی منابع معتبر مداحی، تصویر کردن ویژگی های یک شاعر واقعی عاشورایی، سبک های ماندنی و ردیف های ماندگار ایرانی از جمله مسائلیست که در این قسمت از برنامه به آن اشاره می شود.

مستند «پیرغلامان عشق» با انتخاب مداحان پیشکسوتی از سراسر کشور آیین های عاشورایی در اقلیم های متفاوت را با شیوه ها و منش های خاص به تصویر می کشد. از طرفی معرفی شیوه صحیح و اصولی مداحی، معرفی سبک های سنتی عزاداری سرور و سالار شهیدان، زنده نگه داشتن یاد و نام پیر غلامان مرحوم و پیشکسوت در سراسر کشور، ترویج انتخاب پوشش و اخلاق صحیح مداحی، بررسی اهمیت مطالعه مقاتل و کتب اشعار شاعران آیینی، انتقال عزاداری اصولی و سنتی به نسل جوان و... از جمله محورهای اصلی ساخت این مستند بوده است.

این برنامه کاریست از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه کنندگی هادی خدادی که در دهه اول محرم ساعت 23:30 از شبکه دو سیما روانه آنتن می شود.

 

لینک کانال تلگرام در صفحه جزئیات خبر
ارسال نظر
captcha