مشاهده خبر

بازدید مدیر شبکه دو سیما از روند تولید مسابقه «محاکات»

محمدرضا جعفری جلوه همراه جمعی از مدیران شبکه دو از روند تولید مسابقه «محاکات» در لوکیشن این برنامه بازدید کرد.

در این بازدید مدیر شبکه دو سیما با اشاره به اینکه «محاکات» در پیشینه فرهنگی و ادبی ما مسابقه حکایت‌گری بوده است؛ اظهار داشت: «محاکات» زنده کردن سنت به حاشیه رفته قصه‌گویی است و مفهوم حکایت‌گری را اگر بتوان به درستی به نسل جدید منتقل کرد اتفاق مبارکی است. 

جعفری جلوه با بیان اینکه حکایت گفتن با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد؛ توضیح داد: این که قصه‌ای را در شاخه‌های مختلفی امتداد دهیم، نتایج مختلفی به همراه دارد و طبیعتا تنها عرصه‌های فرمی و جنبه‌های ذوقی و شکلی آن مورد توجه نیست بلکه اشکال معنایی آن هم اهمیت دارد. حکایت‌گری به منظور عبرت گرفتن، نقل حکمت، انتقال تجربه، یادگیری، آرامش‌بخشی و… همه از اهداف قصه‌گویی و حکایت‌گری است. 

وی ادامه داد: اگر این مسابقه بتواند به معرفی منابع ادبی ما بپردازد و اهمیت حکایت‌گری را روشن‌تر کند گام بسیار بلندی برداشته است. اگر قصه وارد محافل شود می‌تواند بارها به اشکال مختلف نقل شود چون قدرت تاثیرگذاری دارد. 

جعفری جلوه همچنین بیان داشت: تعامل با مردم در فضای مجازی و استفاده از نظرات بینندگان در انتخاب قصه‌های برتر در کنار نظرات کارشناسان حاضر در برنامه یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این مسابقه است که مشارکت و همراهی مردم را در پی دارد. 

وی در ادامه افزود: در قرآن قصه‌های زیادی نقل شده و به دلیل جامعیت و فراز و فرودهای قصه حضرت یوسف (ع) از آن به عنوان احسن القصص یاد می‌شود. چرایی این مساله که به چه دلیل در کتاب خدا قصه گفته می‌شود و خداوند برای صحبت کردن با انسان از قصه گویی استفاده کرده، نشان از اهمیت اهدافی دارد که در حکایت‌گری نهان است. قصه حضرت موسی (ع) نیز به دفعات در سوره‌های مختلف نقل شده و هر بار از یک زاویه و با یک موضوعیت خاص بیان شده است. 

جعفری جلوه در پایان خاطرنشان کرد: این مهم است که کدام قصه را باید قاب کرد و از زوایای مختلف دید. تدارک مسابقه‌ای با هدف ترویج حکایت‌گری و نگاهی ژرف‌اندیشانه به مساله قصه‌گویی در کنار وجه ایجاد هیجان و سرگرمی در قالب یک مسابقه تلویزیونی از اهدافی است که از تولید این مسابقه انتظار می‌رود. 

«محاکات» مسابقه جدید شبکه دو سیماست که به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی به زودی از این شبکه پخش خواهد شد.

آخرین اخبار

فیلم های سینمایی شبکه دو "عشق بی پایان" برنامه زنده شبکه دو از کربلای معلی ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت هفته دفاع مقدس تولید جدید شبکه دو سیما با اجرای امیرعلی دانایی قدردانی انجمن اهدای عضو ایرانیان از عوامل سریال «زندگی زیباست» گیتی معینی مهمان نشان ارادت می‌شود مجید جلالی مهمان «دست در دست»می شود رئیس شورای شهر تهران به نشان ارادت می‌آید همه چیز درباره صید ترال و ذخایر دریایی در «طبیعت ۳۶۰ درجه» فرهاد جم مهمان «دست در دست»می شود «در کنار پروانه‌ها» به آنتن شبکه دو رسید یک بازیگر و یک مدال آورِ المپیک مهمان «دست در دست»می شوند نشان ارادت میزبان دو مهمان خواهد بود سیدجواد هاشمی مهمان نشان ارادت می شود شهرام عبدلی مهمان نشان ارادت شد نگاهی به تاثیر فضای مجازی بر ارتباطات خانوادگی در «کام شیرین» «در کنار پروانه‌ها» به زودی از شبکه دو سیما مصطفی راغب برای «نشان ارادت» می‌خواند همه چیز درباره عزاداری در اردبیل در مستند «صادق الوعد» «کلبه عمو پورنگ» در تلوبیون ۲۱ میلیونی شد روایت رویدادهای محرمی در صد سال گذشته با یک قرن با امام حسین علیه السلام نقبی به حقیقت انسان‌ها در روایات محرمی «ماه در می‌زند» ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت ایام محرم در «غیرمحرمانه» مطرح شد رضا توکلی مهمان جشن عید همدلی می شود «نشان ارادت» ویژه برنامه محرمی شبکه دو شد انحلال گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما صحت ندارد نادر سلیمانی، عسلِ «کلبه عمو پورنگ» شد روز جهانی بدون پلاستیک و جشنواره جنگلبان در «طبیعت ۳۶۰ درجه» تاک شوی جدید «رخ به رخ» به زودی در شبکه دو اکبر رحمتی به «دست در دست» می رود قهرمان المپیک مهمان «دست در دست»می شود برنامه «غیرمحرمانه» با محوریت فضای مجازی و سواد رسانه ای روانه آنتن می شود احترام متقابلِ همسران موضوع «کام شیرین» شد دانستنی های حقوق شهروندی در برنامه جدید شبکه دو دیده شدن زنانی که زندگی را با امید گره می‌زنند در «زنان سرزمین آفتاب» شناخت ویروس های ذهنی در برنامه «کام شیرین» تابستانه‌های شبکه‌های سیما برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» ویژه برنامه «دست در دست» سید حمیدرضا برقعی مهمان «دست در دست» گیتی خامنه مهمان «دست در دست» من رای میدهم برنامه نمایشی ذره بین وحید شمسایی در «دست در دست» محمد گلریز مهمان «دست در دست» غیرمحرمانه تالاب بختگان در «طبیعت ۳۶۰ درجه» «خیابان پاستور» با حضور رحمت الله حافظی «کام شیرین»; تفاوت ها و تعارض ها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها