مشاهده خبر

همه چیز درباره عزاداری در اردبیل در مستند «صادق الوعد»

بررسی سنت آئینی عزاداری در اردبیل در مستند «صادق الوعد»

قدیمی ترین تصاویر عزاداری‌ها و مجالس آذری زبان‌ها در مستند «صادق الوعد»


مستند «صادق‌الوعد» با نگاهی تاریخی- روایی به میراث معنوی عزاداری در منطقه اردبیل و اتصال این آئین کهن محرمی به اشعار بیضاء اردبیلی (صادق الوعد) از شبکه دو سیما روانه آنتن شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو؛ این مجموعه مستند، در ۱۲ قسمت ۳۰ دقیقه ای  عناصر کلیدی میراث معنوی عزاداری در اردبیل را مورد بررسی دقیق قرار داده و  نقطه به نقطه، اتصال این آئین به اشعار عرفانی بیضاء اردبیلی را به تصویر می کشد. در «صادق الوعد» از منابع دست اول کتب، نوارهای برجا مانده و ذاکرین قدیمی که بعضا طی این سال‌ها به رحمت خدا رفته اند استفاده شده است.
استناد مستند «صادق الوعد» به دست خط های شاعری از 150 سال قبل، دستیابی و استفاده از قدیمی ترین تصاویر عزاداری‌های آذری زبان‌ها و پخش کردن صدای مجالسی برای حدود 60 سال قبل، همه و همه گواهی است بر قوت فرم و محتوای این سبک عزاداری.
این مستند که از سال 1387 تصویربرداری آن شروع شده ، از آرشیوهای شخصیِ متعلق به سال‌های 1371 تا 1400 بهره می برد و محوریت آن درباره شخصیتی به نام میرزامحمد صادق اردبیلی است که اشعار این شاعر آئینی که سال 1303 دارفانی را وداع گفته در مراسم‌های عزاداری آذربایجان از دیرباز مورد استفاده بوده است. ایشان با تخلص «بیضاء اردبیلی» نامه‌های خود را به نام «صادق‌الوعد» مهر می‌کرده است.
نگاه این شاعر آئینی به واقعه کربلا و نهضت امام حسین(ع) نگاهی مملو ازحادث شدن اتفاقی پر صلابت و غنی بوده و هرگز اثری از ضعف نفس یا ذلت دادن به خاندان اهل بیت (ع) در اشعار وی دیده نمی‌شود.
محمدرضا سراج تهیه‌کننده این مستند در این باره اظهار داشت: آئین کهن عزاداری اردبیل، بخشی جدی از هویت مردم این سرزمین است که فراگیر شدن آن طی اعصار، نه تنها اثری بنیادین بر هویت ملی مردم ایران گذاشته، بلکه عزاداری اردبیلی‌ها، زبانزد ساکنان عتبات عالیات و شاخصی برای ابراز ارادت به خاندان آل الله، در بین دیگر شیعیان جهان شده است. 

این تهیه‌کننده ادامه داد: این مستند نحوه عزاداری اصیل را برای آیندگان بازگو می‌کند وضمن آن نیز به این مساله اشاره می‌شود که  مخاطب من کودکی است که سال‌ها بعد زاده می‌شود و تعریف می کند که زمانی نام اباعبدالله الحسین (ع) را اینگونه با احترام می بردند و به یاد ایشان عزاداری می‌کردند.
وی در توضیحی بیشتر افزود: در دو قسمت اول این مستند به سنت عزاداری در اردبیل پرداخته می‌شود که فلسفه و طراحی خاص خود را دارد. در قسمت سوم به دسته‌داری و نقش اسب در تعزیه‌های آذربایجانی پرداخته می‌شود. قسمت چهارم به یکی از اشعار میرزامحمد صادق اردبیلی اختصاص دارد و در خلال این قسمت بندهایی از اشعار وی تفسیر خواهد شد. قسمت پنجم و ششم به استاد بیضاء، استاد شمس عطار اردبیلی و شاگردش عباس قلی یحیوی پرداخته می شود. در قسمت‌های 7، 8 و 9 صدور این نحوه از عزاداری به تهران در اواخر دوره قاجار بررسی می‌شود. قسمت 10، 11 و 12 نیز به عرفان واقعی امام حسین (ع) پرداخته می شود چون عرفان منهای امام حسین (ع) عرفان نبوده و هر عرفانی باید از طریق اهل بیت (ع) بیان شود که با مسائلی مثل صوفی گری و ... بسیار متفاوت است.
مستند «صادق الوعد» کاری از گروه معارف به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد رضا سراج زاده با آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد است که هر روز حوالی ساعت ۱۷.۳۰ به مناسبت ایام محرم روانه آنتن می‌شود.

آخرین اخبار

رخ به رخ با مسعود فراستی جشن میلاد حضرت رسول (ص) در برنامه «دست در دست» آغاز پخش برنامه «رخ به رخ» با صدای کاوه آفاق از امشب فیلم های سینمایی شبکه دو طلایی ترین کشتی گیرِ امسال ایران در «دست در دست» آخرین وضعیت تالاب انزلی و آزادسازی سواحل کاداستر حمیدرضا پگاه در قامت مجری یک برنامه تلویزیونی ادامه پخش «کلبه عموپورنگ» از شبکه دو الهه رضایی مهمان «دست در دست» می‌شود قهرمان کشتی جهان مهمان «دست در دست» می‌شود برنامه «با ما بیا» ویژه روز بزرگداشت مولانا و سالمندان روانه آنتن می‌شود "عشق بی پایان" برنامه زنده شبکه دو از کربلای معلی ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت هفته دفاع مقدس تولید جدید شبکه دو سیما با اجرای امیرعلی دانایی قدردانی انجمن اهدای عضو ایرانیان از عوامل سریال «زندگی زیباست» گیتی معینی مهمان نشان ارادت می‌شود مجید جلالی مهمان «دست در دست»می شود رئیس شورای شهر تهران به نشان ارادت می‌آید همه چیز درباره صید ترال و ذخایر دریایی در «طبیعت ۳۶۰ درجه» فرهاد جم مهمان «دست در دست»می شود «در کنار پروانه‌ها» به آنتن شبکه دو رسید یک بازیگر و یک مدال آورِ المپیک مهمان «دست در دست»می شوند نشان ارادت میزبان دو مهمان خواهد بود سیدجواد هاشمی مهمان نشان ارادت می شود شهرام عبدلی مهمان نشان ارادت شد نگاهی به تاثیر فضای مجازی بر ارتباطات خانوادگی در «کام شیرین» «در کنار پروانه‌ها» به زودی از شبکه دو سیما مصطفی راغب برای «نشان ارادت» می‌خواند همه چیز درباره عزاداری در اردبیل در مستند «صادق الوعد» «کلبه عمو پورنگ» در تلوبیون ۲۱ میلیونی شد روایت رویدادهای محرمی در صد سال گذشته با یک قرن با امام حسین علیه السلام نقبی به حقیقت انسان‌ها در روایات محرمی «ماه در می‌زند» ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت ایام محرم در «غیرمحرمانه» مطرح شد رضا توکلی مهمان جشن عید همدلی می شود «نشان ارادت» ویژه برنامه محرمی شبکه دو شد انحلال گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما صحت ندارد نادر سلیمانی، عسلِ «کلبه عمو پورنگ» شد روز جهانی بدون پلاستیک و جشنواره جنگلبان در «طبیعت ۳۶۰ درجه» تاک شوی جدید «رخ به رخ» به زودی در شبکه دو اکبر رحمتی به «دست در دست» می رود قهرمان المپیک مهمان «دست در دست»می شود برنامه «غیرمحرمانه» با محوریت فضای مجازی و سواد رسانه ای روانه آنتن می شود احترام متقابلِ همسران موضوع «کام شیرین» شد دانستنی های حقوق شهروندی در برنامه جدید شبکه دو دیده شدن زنانی که زندگی را با امید گره می‌زنند در «زنان سرزمین آفتاب» شناخت ویروس های ذهنی در برنامه «کام شیرین» تابستانه‌های شبکه‌های سیما برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» ویژه برنامه «دست در دست»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها