مشاهده خبر

در کوره‌های آجرپزی خاورشهر چه می‌گذرد؟/ روایتی از تشکیل گروه جهادی «فرات»

جدیدترین روایت «همسایه‌های خوب» قصه زندگی ناهید باقری را روایت می‌کند که با تشکیل گروه «فرات» تلاش دارند وضعیت زندگی کودکان حاضر در کوره‌های آجرپزی را بهبود بخشد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، بیخ گوش شلوغی‌های تهران، کوره‌های آجرپزی فعال هستند که انسان‌های کم‌سن را به سخت‌ترین شیوه در آن مکان‌ها استثمار می‌کنند‌. این کوره‌پزخانه‌ها در شرایطی بدون نظارت مانده‌اند که کودکان و زنان به اجبار فقر در آن فضاها در سخت‌ترین شرایط مشغول کار هستند و برابر حداقل‌ترین دستمزدها، دشوارترین کارها را انجام می‌دهند‌.

این در شرایطی است که کار کردن در وضعیت طاقت‌فرسای کوره‌های آجرپزی آدم‌ها را به انواع و اقسام بیماری‌ها و مشکلات روحی و جسمی مبتلا می‌کند‌.

اما در این میان کودکانی که در این منطقه قرار دارند، به دلیل دوری از محیط شهر و نداشتن فرهنگ مناسب، یا از تحصیل در مدارس منع می‌شوند و یا اگر تمایل به تحصیل‌ داشته باشند، مدرسه‌ای در نزدیکی آن‌جا نیست.

در حقیقت خانواده‌ها به دلیل درآمد کم، از بچه‌ها هم به عنوان نیروی کارگر استفاده می‌کنند. همه این شرایط دلیل محرومیت بیشتر این کودکان از تحصیل و بازی‌های مناسب سن خود است.

در این میان گروه‌های مختلف جهادی با حضور در منطقه تلاش دارند وضعیت زندگی کودکان را بهبود ببخشند و برای تحصیل و شادی آنان کاری کنند. یکی از این گروه‌ها «فرات» نام دارد که توسط «ناهید باقری» شکل گرفته است.

«ناهید باقری»، جهادگر فعال در کوره‌های آجرپزی حاشیه شهر تهران، که سوژه شانزدهمین قسمت «همسایه‌های خوب» است که امروز ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه دو می‌رود، چند سال پیش برای اولین بار به کوره‌های آجرپزی خاورشهر رفته بوده و حالا نزدیک به چهارسال است که توانسته یک گروه جهادی به نام «فرات» تشکیل دهد و با دو کانکسی که از خیران تهیه کرده توانسته است در آن منطقه امیدآفرین و نویدبخش روزهای بهتر برای کودکان حاضر در این منطقه باشد.

وی در حال حاضر زندگی‌اش را وقف شادی، تحصیل و سلامت بچه‌های کوره‌های آجرپزی خاورشهر کرده است به‌گونه‌ای که از احوالات همه بچه آگاه است و برای تک تک کارهای بچه‌ها شخصاً اقدام می‌کند.

«همسایه‌های خوب» شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود و بازپخش آن در همان روز ساعت 13:30 است.

آخرین اخبار

فیلمهای سینمایی شبکه دو (4 و 5 آذر) روایتی از بانوی آشپز و کسب و کار خانگی‌اش در برنامه "کار خونه" همسفر با «مثبت سندباد» در جام‌ جهانی 2022 قطر دبیر کل بنیاد هابیلیان مهمان برنامه «باران» می‌شود گزارش‌هایی مستقیم از جام‌جهانی قطر در سه برنامه شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در «جشنواره فیلمهای ورزشی» ویژه‌ برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت جام جهانی 2022 قطر بررسی تأثیر خودباوری مثبت در ایجاد انگیزه و امید در برنامه «بالان» «ایران ناب» تصویری از ایران مقتدر در شبکه دو سیما دو مجری جدید شبکه دو برای برنامه‌های «صبحانه ایرانی» و «ورزش از نگاه دو» ویژه‌ برنامه «مردم‌ نگار» به مناسبت جام‌ جهانی روی آنتن شبکه دو پخش زنده «ورزش از نگاه دو» با حضور حسن اسماعیل‌پور و علیرضا مسعودی از امشب در شبکه دو پوشش زنده مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی ایذه از شبکه دو سیما مستند سینمایی «دستمال سرخ‌ها» روی آنتن شبکه دو یک نویسنده مهمان برنامه «باران» می‌شود «کار خونه» و بازخوانی سه داستان دیگر از چگونگی ایجاد مشاغل خانگی روایتی مستند از همرزم و همراه دکتر چمران در «برادرم اکبر» مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو: کسانی که می‌گویند تلویزیون مخاطب ندارد یک روز به 162 بیایند («آتش سرد» سند مظلومیت تلویزیون در دوره کروناست) بررسی طرح «حفاظت از اراضی کشاورزی» در برنامه «طبیعت 360 درجه» عوامل سریال «آتش سرد» روی خط 162 فیلمهای سینمایی شبکه دو (26 و 27 آبان) ششمین قسمت «بالان» و بررسی نقش امید در کارآفرینی ویژه‌ برنامه «مردم‌ نگار» به مناسبت حماسه 25 آبان اصفهان روی آنتن شبکه دو مستند «گیان» روی آنتن شبکه دو نگاهی به تأثیر دخالت اطرافیان در زندگی زوجین در برنامه «کام شیرین» مشاهیر کشور افغانستان در مستند «در سرزمین دین و دانش» سریال طنز «جزر و مد» جایگزین «آتش سرد» شد از فرش‌بافی تا گیاهان دارویی و کابینت‌سازی در مجموعه «کار خونه» شهید طهرانی‌ مقدم از خانواده «فاتح» تا «خیبرشکن» در مستند «مردی با آرزوهای بزرگ» پخش سریال «خانه پرتقالی‌ها» از شبکه دو نشست خبری عوامل مجموعه درام دادگاهی شبکه دو برگزار شد: «آقای قاضی»؛ عدالت‌گستری در قاب تلویزیون فیلمهای سینمایی شبکه دو (19 و 20 آبان) نگاهی متفاوت به شهیدِ نخبه حمله تروریستی حرم «شاه‌چراغ» در مستند «فریدالدین» بررسی ابعاد مختلف وحدت و امید در برنامه «بالان» مستند «فصل شکار» روی آنتن شبکه دو بررسی آسیب‌های طلاق در زندگی زوجین در برنامه «کام شیرین» «صبحانه ایرانی» برنامه صبحگاهی شبکه دو شد «ایرانِ آینده» ویژه‌ برنامه شبکه دو سیما به مناسبت هفته ملی نوجوان ناگفته‌های دستیابی ایران به صنعت موشکی در مستند «پاییز 63» چالش‌های بین محسن و سعید به کجا می‌رسد؟ «کام شیرین» از دریچه عشق‌ورزی در خانواده روی آنتن شبکه دو برنامه «گنج» به مناسبت ایام ۱۳ آبان روی آنتن شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو (12 و 13 آبان) روایت سه تجربه کارآفرینی موفق در برنامه «کار خونه» پخش «کوی محبت» از سامرا به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع) بررسی امید در شرایط خاص مثل جنگ در برنامه «بالان» بایدها و نبایدهای احیای دریاچه ارومیه در برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» رابطه خواب و آرامش در زندگی در برنامه «کام شیرین» بررسی جذابیت در زندگی زناشویی در برنامه «کام شیرین» فیلمهای سینمایی شبکه دو (5 و 6 آبان)

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها