مشاهده خبر

روایت آموزش به کودکان افغان بازمانده از تحصیل در «همسایه‌های خوب»

«طاهره خاوری» سوژه امروز مجموعه مستند «همسایه‌های خوب» است که در راستای آموزش به کودکان افغان بازمانده از تحصیل تلاش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، کودکان خانواده‌هایی که بر اثر جنگ، ناامنی و شرایط بی‌ثبات اجتماعی و اقتصادی از افغانستان به ایران پناه‌ آورده‌اند، در چند دهه گذشته با چالش‌های قانونی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... در زمینه تحصیل مواجه بوده‌اند چراکه تا سال‌ها اوراق هویتی نداشتند.

وضعیت تحصیل کودکان مهاجر به ویژه اتباع افغان در طول دهه‌های گذشته همواره با سیاست‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این مساله به صورت ویژه متأثر از سردرگمی سیاست‌های تابعیت در ایران بوده و به دلیل همین آشفتگی، کودکان بسیاری از حق تحصیل محروم مانده‌اند.

شیوع ویروس کرونا و آمار بالای کودکان افغان که امکانات کافی برای برخورداری از آموزش مجازی در اختیارشان نبود، نمونه‌ای است که نشان می‌دهد موقعیت اجتماعی و اقتصادی این کودکان تا چه اندازه ناپایدار است.

تحصیل کودکان مهاجر در ایران، همیشه جزو دغدغه‌های جدی فعالان و کارشناسان این حوزه بوده و امسال با روی‌کار‌آمدن طالبان در افغانستان و افزایش سیر مهاجر به کشور، موضوع شکلی جدی‌تر به خود گرفته است. «طاهره خاوری»، متولد ایران از خانواده‌ای افغان، جزو آن دسته از کسانی‌ است که سال‌های گذشته به ایران مهاجرت کرده است. وی که سوژه امروز بیست و هفتم شهریورماه «همسایه‌های خوب» است، در حال حاضر مدیر مدرسه انجمن دوستداران کودک پویش است. این مؤ سسه در جنوب شرق تهران برای کودکان بازمانده از تحصیل که عمدتاً افغان هستند، فعالیت می‌کنند.

این انجمن فعالیت‌های عمده‌‌ای در راستای بازگرداندن حقوق کودکی از دست رفته کودکان منطقه انجام می‌دهد که از آن جمله می‌توان به خدمات آموزشی و پرورشی مستقیم برای کودکان، سلامت جسم و روان کودکان و همچنین توانمندسازی و اشتغال خانواده‌های آن‌ها اشاره کرد.
«همسایه‌های خوب» شنبه تا سه‌شنبه ساعت 19 روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود و تکرار آن روز بعد ساعت 13:30 است.

آخرین اخبار

بررسی مراحل تولید مواد غذایی فرآوری شده در مستند «ضد» «چند روایت معتبر» از ناباروری در شبکه دو علیرضا استادی میزبان «شصتادیا» شد نگاهی به «نوسان»؛ برنامه‌ای کوتاه برای غزه استقبال از «نوسان» و «پاورقی» «چند روایت معتبر» از سقط در شبکه دو مرور آهنگ «آمریکا آمریکا» به مناسبت روز دانشجو حضور علیرضا استادی در «مدار بسته» شبکه دو پرده آخر پروانه در «خط سوم» شبکه دو حضور یک فعال فرهنگی و جهادی لبنانی در ویژه برنامه «نوسان» حضور یک استندآپ کمدین در «مدار بسته» شبکه دو ایجاد تعامل با شاعران یکی دیگر از موفقیت‌های برنامه «سیدخندان» حضور دکتر مهدی دوایی در «مدار بسته» شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 17 و 18 آذر تجارت دندان سوژه «مستند ضد» در شبکه دو مجموعه مستند «دردانه‌ها» در شبکه دو «چند روایت معتبر» از مال باختگان در شبکه دو پاورقی، نوسان و دی بی‌سی مورد رضایت مخاطبان قرار گرفتند حسین رفیعی: جنایات اسرائیل فرا‌حیوانی است! مروری بر زندگی میرزاکوچک‌خان جنگلی در «بی‌پایان» شبکه دو مروری بر زندگی آیت الله مدرس در «مثبت خیلی دور خیلی نزدیک» حضور خاله نرگس در «مدار بسته» شبکه دو یادی از مرحومه پروانه معصومی در «خط سوم» شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 10 و 11 آذر گفت‌وگوی صمیمانه «سیدخندان» با عکاس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات عباس قانع به «مدار بسته» شبکه دو می‌آید راهکارهای یک ازدواج موفق در قسمت پایانی «کام شیرین» «کیمیاگر» از کره جنوبی به شبکه دو می‌آید پشت صحنه سریال مدار صفر درجه در سیمای شبکه دو ماجرای شکل‌گیری «خشم دیجیتال» در مستند «ضد» «صبحانه ایرانی» برنامه‌ای که رنگ و بوی مردمی دارد «شکارچی تانک» در قاب شبکه دو همراه با «کوی محبت» شبکه دو در شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) مروری بر تاریخچه ارتش بیست میلیونی در «پیوست» شبکه دو «چند روایت معتبر» از مادران وطن در شبکه دو «چند روایت معتبر» از ارزش لحظه‌ها در شبکه دو تولد «ضد»؛ از حضور یک دوبلور ویژه تا پیدا کردن راه‌های جذب مخاطب مرور آهنگ «حماسه فلسطین» در «دورها آوایی‌ست» یادی از مرحوم حاج سلیم مؤذن‌زاده در «نقل و نقل» شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 3 و 4 آذر حضور بازیگری دیگر در «مدار بسته» شبکه دو سریال کره‌ای «کیمیاگر» به زودی در شبکه دو بررسی اخبار روز غزه از جنوب لبنان در برنامه «واقعه» شبکه دو حضور متخصص طب سنتی با رژیم غذایی در «مدار بسته» شبکه دو علیرضا نبی به «مدار بسته» شبکه دو می‌آید فراخوان شرکت در مسابقه «شصتادیا» منتشر شد به مناسبت میلاد حضرت زینب(س)، «تو کوچه‌مون عروسیه» بررسی شایسته سالاری؛ از شعار تا واقعیت در مستند «ضد» «چند روایت معتبر» از چندقلوها در شبکه دو نگاهی به آمار تازه تلوبیون: «پاورقی‌»‌ میلیونی شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها