مشاهده خبر

در نشست عوامل برنامه «پاورقی» در امور ارتباط با مخاطبان (162): تولید برنامه «پاورقی» در جریان ناآرامی‌ها ضروری بود

عوامل برنامه «پاورقی» شبکه دو سیما، سه‌شنبه 27 دی بعد از حضور در واحد امور ارتباط با مخاطبان (162) روابط عمومی صدا و سیما و گفتگو با عوامل در یک نشست خبری حاضر شدند و به سؤالات مطرح شده پاسخ دادند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، جواد فتحی (تهیه کننده و کارگردان)، محمدرضا شهبازی (نویسنده و مجری)، محمدامین میمندیان (نویسنده و مجری) در این نشست، درباره نظرات مخاطبان و روند تولید این برنامه با اصحاب رسانه گفت‌وگو کردند.

تولید «پاورقی» در شرایط فعلی جامعه ضروری بود

جواد فتحی، تهیه کننده و کارگردان «پاورقی» با اشاره به خاستگاه اولیه این برنامه گفت: ما تقریباً زمانی به معنای مرسوم پیش تولید برای این برنامه نداشتیم و برنامه خیلی سریع شکل گرفت و پس از دو هفته از تصمیم برای تولید چنین برنامه‌ای روی آنتن رفت.

وی ضرورت تولید چنین برنامه‌ای را چنین توضیح داد: در جریان ناآرامی‌های اخیر و تلاش دشمنان نظام برای براندازی، شاهد فعالیت گسترده شبکه‌های معاند بودیم که در یک آرایش جنگی دقیق نفرت و دروغ‌پراکنی شدیدی را در پیش گرفته بودند و تولید این برنامه ضرورتی بود که باید انجام می‌شد.

کارگردان «پاورقی» خاطرنشان کرد: برای ما مسجّل بود که آنچه در فضای عمومی جامعه وجود دارد با القائات فضای مجازی متفاوت است و هرآن چه که در فضای مجازی وجود دارد لزوماً انعکاس واقعیت موجود نیست. 

فتحی ادامه داد: برای ما صراحت خیلی مهم بود و می‌خواستیم بی‌پرده حرف‌هایمان را بگوییم. این خواسته مخاطبان بود که امروز هم از آنها شنیدیم که می‌گفتند بدون اینکه حرف‌های دیپلماتیک بزنید، حرف دل ما را می‌زنید.

تهیه کننده «پاورقی» با اشاره به تماس‌های تلفنی مخاطبان و علاقه‌مندی‌‌شان به برنامه اظهار کرد: در تماس‌هایی که امروز مخاطبان با عوامل برنامه داشتند برخی ابراز تأسف کردند از اینکه حرف‌هایشان جایی شنیده نمی‌شود و از اینکه این برنامه نظرات و انتقاداتشان را شنیده و انتقال می‌دهد انرژی می‌گیرند.

وی با اشاره به آیتم «جوالدوز» که بخش زیادی از آن به پخش صدای مخاطبان اختصاص یافته است گفت: در این آیتم به موضوعات روز اقتصادی و سیاسی داخلی می‌پردازیم و انتقاداتی هم می‌کنیم. این بخش در جذب مخاطب موفق بوده و در آینده روی این بخش تمرکز بیشتری خواهیم کرد.

«پاورقی» پخش استانی می‌شود

فتحی با تأکید بر رضایت مخاطبان از این برنامه بیان کرد: بر اساس تماس‌های امروز متوجه شدم این برنامه توانسته رضایت و تشکر مخاطبان را با خود همراه کند. از این رو با موافقت معاون سیما به بازپخش آن فکر کردیم.

کارگردان «پاورقی» با اشاره به پخش مجدد این برنامه گفت: فعلاً با پخش این برنامه از شبکه‌های استانی موافقت شده و قرار است در صورت امکان «پاورقی» از شبکه‌های نمایش و سه سیما نیز پخش شود.

وی در ادامه با اشاره به نقدهایی که به این برنامه می‌شود، گفت: تقریباً واکنشی به تهدیدها و نقدها نداشتیم و سعی خود را کردیم تا به کارمان ادامه دهیم. برنامه «پاورقی» بیننده زیادی دارد و یکی از دلایل دیده شدن آن هم همین نقدهاست.

تولید برنامه متوقف نمی‌شود

در ادامه این نشست محمدرضا شهبازی یکی از نویسندگان و مجری برنامه «پاورقی» نیز ضمن تشکر از تماس‌های امروز مردم که سرشار از قدردانی بود، افزود: مخاطبان برنامه در قالب تماس‌های خود نگران بودند که مبادا با فروکش کردن اغتشاشات که سرآغاز راه‌اندازی این برنامه بود پخش آن متوقف شود.

وی ادامه داد: نکته پررنگ در صحبت‌های مردم در امور مخاطبان صداوسیما این بود که جایی برای شنیدن دغدغه‌هایشان پیدا کرده‌اند و انتظار دارند مشکلاتشان در برنامه مطرح شود و ما هم به اندازه توان و ظرفیت‌مان به آن می‌پردازیم.

شهبازی با بیان اینکه فرایند سوژه‌یابی و رصد رخدادها بسیار کار سخت و مهمی است که دوستان از عهده آن به خوبی برآمدند، افزود: سوژه‌یابی اصلی بر عهده آقای میمندیان است و در کنار آن گروه گسترده‌ای از مخاطبان برنامه و دوستانمان شکل گرفته که به ما سوژه می‌دهند. با این حال تلاش می‌کنیم علاوه بر تنوع در بخش‌ها، به سوژه یابی که مقوله مهمی است، بیشتر توجه کنیم.

مجری «پاورقی» ادامه داد: ما سراغ لایه‌های پشت پرده اخباری که در فضای مجازی منتشر می‌شود را نمایان می‌کنیم و تلاش داریم مخاطبان به این درک برسند اخباری که در فضای مجازی می‌بینند و می‌شنوند تا چه میزان سندیت دارد و چه اندازه صحت ندارد.

مجری برنامه طنز«حرفشم نزن» راستی‌آزمایی اخبار را هم مهم دانست و گفت: برخی اخبار را باید از چند منبع پیگیری کنیم تا به موثق بودن آن پی ببریم. پیش آمده برخی از اخبار نادرست بوده و کنار گذاشتیم و برخی را نیز با پیگیری مجدد به صلاح ندیدیم که منتشر کنیم.

شهبازی با تأکید بر صراحت گفتار در این برنامه متذکر شد: خیلی از دوستان از بیان صریح ابا دارند و از بیان مواضعشان هراس دارند اما ما از اول گفتیم که با این اغتشاشات مخالفیم، با فریب مردم و با تجمل‌گرایی مخالفیم و حرفمان را بدون خجالت و صریح بیان می‌کنیم. این سبب می‌شود مخاطب تکلیفش را با برنامه روشن کند. یا برنامه را دوست دارد پس آن را ادامه می‌دهد و یا اصلا خط مشی ما را نمی‌پذیرد و برنامه را رها می‌کند.

نویسنده کتاب «ماه بندان» در ادامه با اشاره به خاستگاه طنز در میان نیروهای انقلابی گفت: از هفت سال پیش، گروهی از بچه‌های طنز باشگاه انقلاب، کارشان را با مطبوعات و طنزمکتوب آغاز کردند و کم کم رشد طبیعی کردند. آن‌ها کار مکتوب کردند و آیتم‌های فضای مجازی را ساختند. امیدوارم به این گروه توجه شود و بچه‌هایی که در سایر حوزه‌ها مستقر هستند، فرصت آزمون و خطا داده شود.

مردم «پاورقی» را صدای خود می‌دانند

محمدامین میمندیان از دیگر نویسندگان و مجریان برنامه «پاورقی» هم در این نشست از تجربه خوب حضور در امور مخاطبان رسانه ملی گفت و افزود: در چهل دقیقه حضورم در واحد 162، نکته‌ای که برایم جالب است این بود که مردم برنامه «پاورقی» را صدای خود می‌دانستند و از ما درخواست داشتند صدایشان را در رسانه ملی انعکاس دهیم و این برنامه را محملی برای حل مشکلاتشان می‌دانستند.

او که پیش از این با برنامه «حرفشم نزن» در شبکه افق با محمدرضا شهبازی کار کرده، درباره حضورش در این برنامه می‌گوید: ما پیش از این کار مشابهی مانند «پاورقی» را در شبکه افق روی آنتن برده بودیم؛ برای همین وقتی آقای فتحی پیشنهاد چنین کاری را داد، آماده بودم اما فکر نمی‌کردم بخواهند کار را با این سرعت روی آنتن ببرند.

میمندیان با اشاره به وجه تمایز این برنامه تلویزیونی با سایر برنامه‌ها اظهار داشت: این برنامه مدل ساده ای دارد و فارغ از هر نوع خودنمایی با نام بردن از نام افراد در هر پست و جایگاهی موجب ایجاد اعتماد میان مخاطبان خود شده‌ است.

وی درباره سوژه‌‌های آینده این برنامه گفت: فعلاً با توجه به حال و هوای روز و موقعیت‌های پیش رو برنامه را جلو می‌بریم اما برای ماه‌های آتی قرار است با همین نگاه برنامه را با موضوعاتی دیگر تولید کنیم. 

نویسنده «پاورقی» با تأکید بر اهمیت راستی‌آزمایی در این برنامه عنوان می‌کند: این نکته که مبادا مطلبی را بنویسم که بعدتر مجبور به اصلاح یا عذرخواهی شوم مجبورم کرده که درباره صحت و درستی خبرها دقت زیادی کنم و در هنگام نگارش از چندین منبع موثق درستی آن را تأیید کنم. با این حال برای رسیدن به این درستی همه باید کمک کنند. به طور مثال چندی پیش مطلبی را نوشتم که از درست بودنش مطمئن بودم اما محمدرضا شهبازی با من تماس گرفت و گفت این آیتم را حذف کردم چون یکی از منابع خبری برنامه به درستی‌اش شک داشته و نکاتی داشته که بهتر بوده کار نشود.

به سوی مردمی شدن قدم بردارید

در ادامه حسین قرایی (مدیر اداره کل روابط عمومی سازمان) عنوان کرد: این برنامه از استانداردهای لازم و ریتم مناسبی برخوردار است و توانسته تأثیر خود را در جامعه بگذارد. 

وی افزود: وقتی بعضی از مسئولان با ما تماس می‌گیرند و به «پاورقی» انتقاد می‌کنند یعنی این برنامه موفق بوده است و جالب اینجاست که این انتقادها بیشتر به مسئولان برمی گردد.

قرایی با اشاره به ویژگی طنز این برنامه و مجری آن عنوان کرد: بخشی از طنز، خنده است و لبه دیگرش موضوعات اجتماعی است که تأثیرگذار است. بسیاری از حرف‌های مهم و جدی را می‌توان با زبان طنز بیان کرد و این نقد در خیلی مواقع می‌تواند راهگشا باشد همان طور که در دهه هفتاد، طنز «گل آقا» را همه مردم دوست داشتند. با زبان طنز و شوخی، نقدها قابل تحمل می‌شود و این اتفاق با حضور محمدرضا شهبازی رخ داده است.

قرایی در پایان خاطرنشان کرد: سعی کنید بیشتر به سوی مردمی شدن قدم بردارید و صحبت‌های مردم را بشنوید و نگاه‌های مردم را ببینید.

در پایان این نشست با اهدای لوح یادبود، از عوامل برنامه «پاورقی» قدردانی شد.

آخرین اخبار

فیلمهای سینمایی شبکه دو در 19 و 20 خرداد ویژه برنامه «ایام» به مناسبت سالگرد ارتحال امام راحل و نیمه خرداد در قاب شبکه دو برنامه‌های شبکه دو در سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و نیمه خرداد همراه با سخنرانی حجج اسلام در مناسبت‌های 14 و 15 خرداد برافراشته شدن پرچم هیأت باران «دست کی بالا» به مناسبت 14 و 15 خرداد گفتگو با بانوان خادم حرم رضوی در ویژه برنامه «از مامان بگو» پاسخ به سؤالات مخاطبان در جدیدترین قسمت «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینان بوشهری و بلوچی در قسمتهای پایانی «کار خونه» بررسی تربیت و نگهداری فرزندان دارای معلولیت در مجله «خط سوم» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 12 و 13 خرداد بررسی واقع‌نگری در زندگی مشترک در «کام شیرین» ویژه برنامه «دست کی بالا» به مناسبت میلاد امام رضا(ع) تب‌وتاب تقابل نسل‌ها پاسخ به سؤال مخاطبان در مورد نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» فرزاد جمشیدی با «بیست کویید» همراه می‌شود پخش فصل جدید «نشان ارادت» با ساختاری جدید در محرم و صفر استقبال از ناوگروه 86 در ویژه برنامه «از مامان بگو» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 5 و 6 خرداد گام به گام برای پاسخ به نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینانی از خوزستان و بوشهر در برنامه «کار خونه» «گروههای همیاری زنانه از دفاع مقدس تا امروز» در مجله خط سوم ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت دهه کرامت برنامه کام شیرین با موضوع ایده‌آل‌گرایی یا واقع‌نگری پخش ویژه برنامه «دست کی بالا» در روز دختر پرداختن به مهم‌ترین مسأله امروز زنان در «خط سوم» مستند «نامیرا» با روایت کامران تفتی در قاب شبکه دو معرفی کارآفرینانی از غرب ایران در برنامه «کار خونه» ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) برافراشته شدن پرچم هیأت باران «دست کی بالا» در سالروز شهادت امام صادق(ع) «نگاهی به تحولات هویتی دختران» در مجله خط سوم فیلمهای سینمایی شبکه دو از 26 لغایت 30 اردیبهشت گفت‌وگو با تهیه‌کننده و بازیگر سریال شبکه دو سیما: حس «تب و تاب» روی آنتن پاسخ به پرسش مخاطبان درباره نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» توضیحات تهیه کننده برنامه «سیدخندان» درباره یک ویدئو تقطیع شده بررسی نیازهای عاطفی و درک متقابل همسران در «کام شیرین» معاون سیما از عوامل برنامه «دی‌بی‌سی» تجلیل کرد «باغ کتاب» به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب در شبکه دو طراحی و تولید برنامه‌های متعدد با محوریت کتاب در شبکه دو میزبانی «کار خونه» از کردستانی‌ها و آذربایجان شرقی فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 22 و 23 اردیبهشت «زنان کارگر ایرانی» و «زندگی در سرزمین خودی» در مجله خط سوم «صدمین هلال» در قاب شبکه دو اطلاعات فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 15 و 16 اردیبهشت ادامه تصویربرداری سریال «هادی» در تهران مهمان این هفته برنامه «کار خونه» تلاش‌گرانی از استان همدان و آذربایجان غربی بررسی لایحه ارتقای امنیت زنان؛ در خط سوم جشن روز معلم در برنامه «دست کی بالا» تب و تاب خانواده در قاب تلویزیون مرور تصنیف «شهید مطهر» در برنامه «دورها آوایی ست» «استیضاح تیک تاک» در قاب شیکه دو

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها