مشاهده خبر

گفت‌وگو با تهیه‌کننده و بازیگر سریال شبکه دو سیما: حس «تب و تاب» روی آنتن

«خانه‌ای قدیمی، گرمای حضور پدر و مادر، دیالوگ‌های شعرگونه و آدم‌هایی از جنس مردم همین سرزمین با دغدغه‌ها و مشکلات ظاهراً ساده که البته با کمی ناملایمت ممکن است دردسر بزرگی ایجاد کند...»، یک تعریف مختصر از فضای سریال «تب‌ و تاب» است که این شب‌ها با قصه‌ای آشنا و ملموس به آنتن شبکه دو سیما صفا داده است.

این سریال به قلم و کارگردانی داریوش مختاری، قصه‌ای را قاب کرده که از دیرباز تا امروز مبتلا به بسیاری از خانواده‌هاست و نشان می‌دهد اگر زودتر آتش اختلافات کوچک خانوادگی را خاموش نکنیم، ممکن است لهیبش وسیع و دامن‌گیر شود. تهیه‌کننده و کارگردان این سریال برای جان بخشیدن به شخصیت‌های روایت‌شان سراغ چند چهره تازه و البته تعدادی بازیگران شناخته‌شده رفته‌اند. این ترکیب و گفت‌وگو درباره محتوا، بهانه‌ای شد تا با مهدی شفیعی، تهیه‌کننده این سریال گپ بزنیم.

مهدی شفیعی، تهیه‌کننده سریال تب‌ و تاب است که پیش از این هم در قاب تصویر و در قامت تهیه‌کننده، تجربه‌هایی همچون تله‌فیلم‌های «آبروی از دست رفته آقای صادقی»، «روزی که مینا گم شد»، «دم زری»، «نخل سوخته» و «بغض شیشه‌ای» را با کارگردانان متفاوت و به نام داشته‌ است. همچنین سریال‎‌ «زندگی از نو» که سال 97 از شبکه پنج سیما پخش شد از دیگر آثار اوست. شفیعی در گفت‌وگو با ما از دومین همکاری‌اش با داریوش مختاری می‌گوید. مختاری پیش از این تله‌فیلم «وارونگی» را برای این تهیه‌کننده نوشته‌ بود. این شب‌ها سریال تب و تاب با بیانی شاعرانه، قصه‌ای خانوادگی را برای مخاطبان شبکه دو سیما روایت می‌کند. قصه‌ای که شفیعی درباره بازخوردهای آن بیان می‌کند: تا امروز بازخوردهای خیلی خوبی درباره سریال دریافت کردم. البته باید در نظر بگیریم که تلویزیون با وجود پلتفرم‌ها و تعدد آثار، رقابت سخت‌تری را نسبت به گذشته دارد اما با این حال سریال دیده می‌شود و کسانی که می‌بینند رضایتمندی بالایی دارند.

درام‌های خانوادگی معمولاً از محوبیت بالایی میان مخاطبان ایرانی برخوردارند و «تب‌ و تاب» از این جهت، برگ برنده دارد. شفیعی در مورد دلایل اقبال از این گونه نمایشی عنوان می‌کند: این اتفاق شبیه یک منشور است و برای همین نمی‌توان گفت به یک دلیل خاص دیده می‎‌‎شود یا نمی‌شود. البته تلویزیون در ایران و جهان مخاطبان خاصی دارد که این رسانه را به دلیل سهل‌الوصول بودن، دنبال می‌کنند. ابتدا اغلب خانم‌های خانه‌دار که بیشتر به تلویزیون دسترسی دارند این رسانه را می‌بینند؛ بعد اقشار دیگری که در زمان کارشان به تلویزیون دسترسی دارند و... بعد از این گروه می‌رسیم به کسانی که رأس ساعتی خاص و به خاطر یک محصول خاص پای تلویزیون می‌نشینند که معمولاً اثری نمایشی است. پس تلویزیون دوست دارد با مخاطبان ارتباط برقرار و با ارائه محصول خوب آنها را جذب کند. در این موقعیت سراغ گونه‌هایی می‌رود که محبوبیت بیشتری دارند. از طرف دیگر خانواده، رکن مهمی است و به همین خاطر درام خانوادگی در دنیا شناخته شده‌ است.

وی ادامه می‌دهد: می‌گویند تئوری به نام «وراجی» وجود دارد که عنوان می‌کند آدم‌ها همیشه با همدیگر حرف علمی و جدی نمی‌زنند. گاهی پشت سر هم حرف می‌زنند و غیبت می‌کنند که همین باعث بحث‌های بزرگ‌تر می‌شود. این همان اتفاقی است که در قصه ما افتاده و می‌تواند مخاطبان را با خود درگیر کند. یک کدورت کوچک ممکن است به دعواهای بزرگ ختم شود.

همان‌طور که شفیعی می‌گوید قصه سریال «تب‌ و تاب» با اختلاف مادرشوهر و عروس آغاز می‌شود و کم‌کم ابعادی وسیع‌تر پیدا می‌کند. این تهیه‌کننده توضیح می‌دهد: ما اختلافات متفاوتی در این خانواده می‌بینیم. ابتدا مه‌لقا با سوده مشکل دارد اما به مرور وقتی وارد خانواده دختر او یا پسر دیگرش می‌شویم می‌بینیم آنها هم چالش‌هایی دارند. آرام‌آرام به حجم گسترده‌تری از مسائل پی می‌بریم. این همان چیزی است که در زندگی همه اتفاق می‌افتد و به همین دلیل برای بینندگان جذاب است. برای حل همین مشکلات کلی رشته دانشگاهی مثل مشاوره، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی داریم. آدم‌های زیادی برای حل معضلات خانوادگی‌شان به مشاور خانواده مراجعه می‌کنند.

شفیعی درباره ثمره نمایش این بخش از زندگی می‌گوید: مهم پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب در یک جامعه سالم است. درام پیش می‌رود، ما همه این مسائل را می‌بینیم و قصه را با شخصیت‌هایی که رنگ‌آمیزی‌های متنوع دارند ــ مثل حاج اقبال که می‌خواهد اختلافات را حل کند یا آدم‌هایی که عامدانه یا غیرعمد بر تنش‌ها می‌افزایند ــ دنبال می‌کنیم اما در نهایت پیدا کردن راه‌حل صحیح همان سبک زندگی است که انتظار داریم داشته باشیم.

او در مورد یافتن این راه‌حل و پایان‌بندی می‌افزاید: درام باید به سرانجام برسد. پایان باز نداریم چون مخاطبان قصه را از جایی شروع کردند و می‌خواهند ببینند سرانجام این دعواها چه خواهد شد. ما به‌عنوان سازنده اثر مکلف هستیم به پرسش‌های بیننده پاسخ دهیم.

تهیه‌کننده «تب و تاب» درباره حضور چهره‌های جدید در این سریال هم بیان می‌کند: تعداد زیادی متقاضیان بازیگری داریم که باید برای‌شان فضایی مهیا شود تا دیده شوند؛ چی بهتر از قاب تلویزیون! گاهی فرصت‌ها به‌ درستی توزیع نمی‌شود. البته تقاضا داشتن کافی نیست و بدیهی است که باید استعداد هم داشته باشند. در انتخاب بخشی از بازیگران سریال سعی کردیم استعدادهای تازه یا کمتر دیده شده را لحاظ کنیم. بعد از تماشای این سریال می‌توان گفت که کدام‌یک از این بازیگران بهتر بودند یا جا دارد که از آنان بیشتر استفاده شود یا حتی نقش‌ اصلی در یک فیلم یا سریال تلویزیونی را به آنها بسپاریم. باید دید مخاطبان چقدر با این چهره‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و چقدر دوست‌شان خواهند داشت.

شفیعی در این باره ادامه می‌دهد: مثلاً آقای پاک‌نیت یکدفعه چهره نشدند، بلکه به‌دلیل کار کردن، دیده‌ شدن استعداد و تکرار موفقیت توانستند به این جایگاه برسند. خانم سرابندی و دیگر بزرگان هم همین‌طور. باید این فرصت برای جوانان هم فراهم شود تا کنار این عزیزان دیده شوند. ما خواستیم این اتفاق را رقم بزنیم و برای همین سراغ اهالی تئاتر رفتیم. به نظرم ظرفیت بالایی در تئاتر وجود دارد و می‌شود از این ظرفیت‌ها استفاده کرد. همچنین از آنجا ‌که این نسل‌ در حال تغییر است و ذائقه نسل جدید تغییر کرده، تلویزیون باید به سمت اتفاقات تازه برود.

 

https://jamejamdaily.ir/Newspaper/item/173889

 

آخرین اخبار

مرور قطعه «شاه زمان» به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص) در «دورها آوایی‌ست» مجموعه مستند «پا به ماه» روی آنتن شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته وحدت ارائه راهکارهای درمان وسواس در «کام شیرین» حامد عسکری با «نَقل و نُقل» به شبکه دو می‌آید فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 13 و 14 مهر مجموعه مستند «دردانه‌ها» در شبکه دو پخش انیمیشن الله یار و مهرو در سالروز ولادت پیامبر مهربانیها ویژه برنامه «مردم نگار» به مناسبت هفته وحدت در قاب شبکه دو استقبال شبکه دو از هفته نیروی انتظامی با سریال «رهایی» خاطره‌بازی با انیمیشن خاطره‌انگیز «دور دنیا در هشتاد روز» در شبکه دو پاسخ به سؤالات و شبهات نوجوانان در مستند «سفرقند» فصل سوم «چند روایت معتبر» با چالش‌های اجتماعی به شبکه دو می‌آید گرفتاری‌های وسواس فکری و عملی در «کام شیرین» شبکه دو حضور مجدد تنسی تاکسیدو و چاملی در شبکه دو پخش نخستین قسمت «شور شیرین» در شبکه دو روایتی متفاوت از پرتاب موفق ماهواره نور 3 در مستند «سومین نور» «مهمانی امت احمد(ص)» به مناسبت هفته وحدت در سیمای شبکه دو روایتی از فعالیت‌های یکی از بانوان کشورمان در مستند «خیرالنساء» همراه با نوای خوانندگان جهان اسلام در «طنین رحمت» شبکه دو بررسی نحوه بازگشت لوح‌های هخامنشی به ایران در «نوسان» دو اثر از تولیدات خانه مستند روی آنتن شبکه دو می‌روند حضور «وکیل شگفت‌انگیز» در شبکه ‌دو از تدارکاتچی تا بلمی بسوی ساحل در ویژه برنامه هفته دفاع مقدس «خیلی دور خیلی نزدیک» پنجمین قسمت «میراث مقدس» در سیمای شبکه دو مروری بر صحبت‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل همزمان با آغاز فصل جدید «خط سوم» مروری بر خاطرات «زنان جبهه شمالی» در شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 6 و 7 مهر ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو خاطره‌بازی شبکه دو با برنامه روایت فتح و گویندگی شهید آوینی انتصاب جدید در شبکه دو سیما چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو مستند «شهرک دارخوین» و معرفی مقر ثابت رزمندگان اصفهانی هشت سال دفاع مقدس داستانی از گزینش سردار سلیمانی در «میراث مقدس» شبکه دو فیلم سینمایی شبکه دو در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) پخش مصاحبه‌ای از اسکندر کوتی در خصوص خاطرات جنگ در شبکه دو روایتی از بازگشت پیکر شهید حسین غلامپور در مستند «رؤیای بیداری» ارتباط زنده برنامه «صبحانه ایرانی» با مدارس کشورمان همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس روایتی از عملیات و تاریخ شکل گیری گروه دستمال سرخها در مستندی از شبکه دو تاب‌آوری در زندگی فردی و اجتماعی در «کام شیرین» شبکه دو «سلام بر ابراهیم» به شبکه دو می‌آید روایتی از فداکاری بانوان در مستند «ننه قربون» طی هشت سال دفاع مقدس از «قاب عکس» تا «ماکاروف (پوتین قرمزها)» در قاب شبکه دو «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو پیام تسلیت مدیر شبکه دو در پی درگذشت آرش میراحمدی فیلمهای سینمایی شبکه دو از 31 شهریور تا 1 مهر سریال «بیست کویید» به اواخر پاییز می‌رسد/ چرا فرزاد جمشیدی انتخاب شد؟ «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو پاسداشت روز شعر و ادب فارسی در «خیلی دور خیلی نزدیک»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها