مشاهده خبر

ممنوعیت‌هایی که در «بوم و بانو» تصویر شد

شیوا خنیاگر بازیگر سریال تلویزیونی «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی از ویژگی‌های این سریال در به‌تصویر درآوردن ممنوعیت‌های دوره رضاشاه برای حجاب و تعزیه سخن گفت.

شیوا خنیاگر درباره سریال «بوم و بانو» که این شب‌ها از شبکه دو سیما پخش می‌شود و ویژگی‌های تاریخی این سریال اظهار کرد: من عاشق سریال‌های تاریخی هستم و به فضاسازی و نوع پوشش و لباس‌ها در این آثار علاقه دارم.

وی درباره همکاری در این سریال با سعید سلطانی و زرین‌کوب به عنوان کارگردان و تهیه کننده اثر گفت: من پیش از این در سریال «ستایش» با این دو همکاری کرده بودم و کارگردان سلطانی را بسیار قبول دارم. نقشم هم در دو سریال شباهت‌ها و تفاوت‌هایی داشت در هر دو یک مادر مهربان است که آنجا همسر یک مرد بازاری است و اینجا همسر یک مرد ارتشی بود.

این بازیگر در ادامه درباره جذابیت‌های «بوم و بانو» گفت: این سریال جذابیت‌های بصری فوق‌العاده‌ای داشت که خیلی از سریال‌ها ندارند. از جمله این جذابیت‌های بصری پوشش و لباس‌های بازیگران بود که در سریال‌ها رعایت نمی‌شود.

«بوم و بانو» صرفاً عاشقانه نبود

وی اضافه کرد: این سریال هدف داشت و قرار نبود صرفاً داستانی عاشقانه تعریف کند. هدف اصلی سریال ممنوعیت‌هایی بود که رضاشاه در دوره‌ای از تاریخ اعمال کرد ممنوعیت‌هایی که به حجاب و تعزیه مربوط می‌شد. البته با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد شاید نتوان برخورد با حجاب را چندان به تصویر کشید و چادر کشیدن از سر و حجاب برداشتن را نشان داد با این حال سعی شد در حد توان این‌ها را نمایش داد.

خنیاگر با اشاره به روایت این اتفاقات تاریخی در دل قصه ملودرام عنوان کرد: بسیاری هستند نسبت به آن دوره و کارهایی که صورت گرفت اطلاعی ندارند و دوست دارند این‌ها را بدانند. نسل جوان دهه ۶۰ و دهه ۷۰ اینها را نمی‌داند. اینکه به طور مثال رضا شاه به اسم ترقی چه کارهایی انجام داد و چه پارادوکسی را ایجاد کرد.

روایت‌هایی مذهبی برای غیرمذهبی‌ها

این بازیگر با اشاره به نمایش تعزیه و روایت‌های مذهبی سریال در فضای محرم و صفر و بازخوردها بیان کرد: نمایش اینها در سریال تأثیرگذار است. خیلی‌ها دوست دارند درباره امام حسین(ع) بدانند و شاید هم مذهبی نباشند و صد درصد نمایش این فضاها برای مخاطب جذابیت‌هایی دارد.

وی درباره جذابیت‌های کارهای تاریخی با تغییر ویژگی‌های زبانی، پوشش و فضاسازی اظهار کرد: همه این ویژگی‌ها باعث جذابیت کارهای تاریخی می‌شود و نکته مهمش این است که آنچه را که از حیث دیالوگ یا پوشش برای مردم جالب است خود ما به عنوان بازیگر به‌وجود می‌آوریم.

بازیگر «مرگ تدریجی یک رؤیا» درباره گریم سریال‌های تاریخی نیز عنوان کرد: من در سریال‌ها چه تاریخی چه غیرتاریخی گریم متوسط را دوست دارم نه اینکه صورت ساده و بدون گریم باشد و نه اینکه از گریم‌های اغراق‌شده استفاده شود.

گریم‌های اغراق‌شده در سریال «دل»

وی درباره برخی از سریال‌های شبکه خانگی و گریم‌های غلیظی که در آن‌ها به کار می‌رود، یادآور شد: من موافق این گریم‌ها نیستم و اصلاً به نظرم این‌ها گریم نیست بلکه آرایش‌هایی اغراق‌شده است. آرایش‌هایی که نه تنها بازیگر را زیبا نمی‌کند بلکه زشت هم می‌کند.

خنیاگر درباره نمونه این گریم‌های اغراق‌شده در برخی سریال‌های شبکه خانگی بیان کرد: برخی سریال‌های خانگی برای جذب مخاطب بیشتر سراغ این گریم‌ها می‌روند. برعکس تلویزیون است که حتی نباید حجم لاله گوش دیده شود. برخی برای همین مسائل سمت سریال‌های شبکه نمایش خانگی می‌روند. درحالیکه من آن‌ها را نمی‌پسندم، مثل سریال «دل» که آرایش سنگینی داشت و به نظرم اصلاً گریم نبود.

بازیگر «اغما» که این سال‌ها کم کارتر از گذشته بوده و هر یک سال یا دو سال در یک سریال یا سینمایی حضور داشته است در این باره توضیح داد: در حوزه تلویزیون تولیدات کمتر شده است چند باری هم حضور در برخی آثار به من پیشنهاد شد که چندان جذاب نبود. در سینما اما مافیا زیاد است، هرکسی با آشناهایش کار می‌کند یکی را می‌سازد و بعدی را هم با همان تیم می‌سازد.

دوست ندارم نقش زن جوان را بازی کنم

این بازیگر در بخشی دیگر درباره ویژگی سنی بازیگران زن برای پذیرفتن نقش‌ها عنوان کرد: من به دلیل سنی که دارم گویی در عالم برزخ هستم دیگر نه می‌توانم زن جوان بازی کنم و نه آنقدر میانسال هستم که نقش مادر یک جوان را بازی کنم البته چند سال دیگر این برزخ تمام می‌شود و احتمالاً می‌توانم نقش مادران سن بالاتر را بازی کنم.

وی درباره نقش‌های مادران در فیلم و سریال‌ها گفت: من ۵۳ سال سن دارم و در سن من بازیگران کمی هستند با این حال نقش هم برای ما کم است. مگر چقدر می‌خواهند نقش‌ها را مادرمحوری بنویسند؟ بیشتر می‌خواهند عاشقانه‌هایی باشد که با مثلث عشقی پیش می‌رود.

بازیگر «ستایش» در پایان درباره اینکه خودش چقدر علاقه دارد نقش بازیگران جوان را بازی کند، یادآور شد: من مشکلی با گریم ندارم اما نقش جوان‌ترها را بازی نمی‌کنم چون بالأخره مشهود است که سن واقعی خودم چقدر است.

آخرین اخبار

گفتگو با بانوان خادم حرم رضوی در ویژه برنامه «از مامان بگو» پاسخ به سؤالات مخاطبان در جدیدترین قسمت «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینان بوشهری و بلوچی در قسمتهای پایانی «کار خونه» بررسی تربیت و نگهداری فرزندان دارای معلولیت در مجله «خط سوم» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 12 و 13 خرداد بررسی واقع‌نگری در زندگی مشترک در «کام شیرین» ویژه برنامه «دست کی بالا» به مناسبت میلاد امام رضا(ع) تب‌وتاب تقابل نسل‌ها پاسخ به سؤال مخاطبان در مورد نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» فرزاد جمشیدی با «بیست کویید» همراه می‌شود پخش فصل جدید «نشان ارادت» با ساختاری جدید در محرم و صفر استقبال از ناوگروه 86 در ویژه برنامه «از مامان بگو» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 5 و 6 خرداد گام به گام برای پاسخ به نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینانی از خوزستان و بوشهر در برنامه «کار خونه» «گروههای همیاری زنانه از دفاع مقدس تا امروز» در مجله خط سوم ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت دهه کرامت برنامه کام شیرین با موضوع ایده‌آل‌گرایی یا واقع‌نگری پخش ویژه برنامه «دست کی بالا» در روز دختر پرداختن به مهم‌ترین مسأله امروز زنان در «خط سوم» مستند «نامیرا» با روایت کامران تفتی در قاب شبکه دو معرفی کارآفرینانی از غرب ایران در برنامه «کار خونه» ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) برافراشته شدن پرچم هیأت باران «دست کی بالا» در سالروز شهادت امام صادق(ع) «نگاهی به تحولات هویتی دختران» در مجله خط سوم فیلمهای سینمایی شبکه دو از 26 لغایت 30 اردیبهشت گفت‌وگو با تهیه‌کننده و بازیگر سریال شبکه دو سیما: حس «تب و تاب» روی آنتن پاسخ به پرسش مخاطبان درباره نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» توضیحات تهیه کننده برنامه «سیدخندان» درباره یک ویدئو تقطیع شده بررسی نیازهای عاطفی و درک متقابل همسران در «کام شیرین» معاون سیما از عوامل برنامه «دی‌بی‌سی» تجلیل کرد «باغ کتاب» به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب در شبکه دو طراحی و تولید برنامه‌های متعدد با محوریت کتاب در شبکه دو میزبانی «کار خونه» از کردستانی‌ها و آذربایجان شرقی فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 22 و 23 اردیبهشت «زنان کارگر ایرانی» و «زندگی در سرزمین خودی» در مجله خط سوم «صدمین هلال» در قاب شبکه دو اطلاعات فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 15 و 16 اردیبهشت ادامه تصویربرداری سریال «هادی» در تهران مهمان این هفته برنامه «کار خونه» تلاش‌گرانی از استان همدان و آذربایجان غربی بررسی لایحه ارتقای امنیت زنان؛ در خط سوم جشن روز معلم در برنامه «دست کی بالا» تب و تاب خانواده در قاب تلویزیون مرور تصنیف «شهید مطهر» در برنامه «دورها آوایی ست» «استیضاح تیک تاک» در قاب شیکه دو ویژه برنامه باغ شادونه به مناسبت روز معلم در قاب شبکه دو بازگشت برنامه «پاورقی» بعد از تعطیلات عید فطر روى آنتن شبکه دو دوباره کام زندگی شیرین می‌شود جای خالی سریال بچه زرنگ در همه این سال ها مستند «ارتش انقلابی» در شبکه دو

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها