مشاهده خبر

«با هم برای هم»؛ از مردم برای مردم

تولید و پخش برنامه های شهروند- خبرنگار در شبکه دو ریشه ای چهارساله دارد. برنامه هایی مردم محور و تعاملی که محتوای آنها برپایه آثار...

 

تولید و پخش برنامه های شهروند- خبرنگار در شبکه دو ریشه ای چهارساله دارد. برنامه هایی مردم محور و تعاملی که محتوای آنها برپایه آثار ارسالی توسط مردم تامین می شود. «با هم برای هم» که طی ایام ماه رمضان هر روز ساعت 17:30 از شبکه دو سیما پخش می شود، از زمره این برنامه هاست؛ برنامه ای  صد در صد مردمی که به اذعان بسیاری از کارشناسان، ساخت و تولید این گونه برنامه ها نشان دهنده اعتماد حداکثری رسانه به مردم است. ضمن اینکه امروزه تولید برنامه های شهروند- خبرنگار یک انتخاب نیست و تبدیل به یک ضرورت شده است. به گونه ای که در اختیار قرار دادن آنتن یک شبکه به تولیدات مردمی یک ویژگی و امتیاز شمرده می شود و در این زمینه شبکه دو پیشقدم بوده است. محمود فلاح پرویزی؛ تهیه کننده این برنامه در گفت و گویی از اهداف و چگونگی شکل گیری «با هم برای هم» می گوید که در ادامه می خوانید.

  • آقای فلاح پرویزی «با هم برای هم» چگونه شکل گرفته و با چه هدفی تولید می شود؟

«با هم برای هم» برنامه ای تعاملی است که بر پایه آثار فیلم، عکس و دلنوشته های مردمی شکل گرفته است. از سوی دیگر به علت اینکه طرح برنامه «با هم برای هم» قید زمانی یک ماهه ماه مبارک رمضان را بر خود داشت، پیشنهاد برگزاری یک جشنواره مردمی را دادیم که پذیرفته شد و ماحصل آن هر روز با اجرای محمدرضا قدیریان به صورت زنده در شبکه دو سیما قابل مشاهده است.

  • آماری از آثار ارسالی به این برنامه دارید؟

بله، طی هفته اول ماه رمضان بیش از سه هزار قطعه عکس، 80  فیلم، 90 قطعه دلنوشته و 70 اثر دلگویه به دست ما رسیده است. این آثار در مجموع از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و چون برنامه به صورت جشنواره ای رقابتی برگزار می شود آثاری که سطح کیفی بالاتری داشته و به لحاظ مضمون نیز همخوانی بیشتری با ماه مبارک رمضان داشتند برای پخش در برنامه انتخاب شدند.

  • یکی از قسمت های مورد توجه این برنامه آیتم «رادیو- عکس» است، در خصوص این قسمت توضیح دهید.

بله. بخش رادیو-عکس یکی از قسمت های جذاب این برنامه است که مخاطبان زیادی پیدا کرده. این بخش با اجرای محمد بحرانی؛ گوینده توانای برنامه های رادیو و تلویزیونی و نویسندگی امیر سلطان احمدی روی آنتن می رود و هر روز هم در هر دو زمان پخش برنامه قابل مشاهده است.

  • تفاوت برنامه های مردم محور با سایر برنامه ها در چه مواردیست؟ تاثیرگذاری این برنامه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

مهمترین تفاوتی که برنامه های اینچنینی با سایر برنامه های تولیدی شبکه ها دارد؛ خطرپذیری و ریسکی است که گروه برنامه ساز انجام داده و به گروه مخاطب برنامه اعتماد می کند. برای منِ نوعی به عنوان یک برنامه ساز حرفه ای بسیار سهل و آسان تر است که به همراه تیم برنامه ساز دوربین دست گرفته و آیتم تولید کنیم و با یک کیفیت مناسب به پخش برسانیم. اما مساله قابل توجه اینجاست که مانور روی تولیدات مردمی که با هزینه و امکانات شخصی افراد جامعه تولید می شود؛ ریسکی معقول را متوجه شبکه و برنامه ساز می کند که اتفاقا باعث جلب و حفظ مخاطب هم می شود. زیرا مخاطب به دیدن آثار خود در آنتن رسانه ملی علاقه دارد. ضمن اینکه برنامه های شهروند- خبرنگاری یک انتخاب نیست و تبدیل به یک ضرورت شده است. در رقابت با رسانه های خارجی در اختیار قرار دادن آنتن به تولیدات مردمی یک امتیاز است و در این زمینه سابقه دو پیشقدم است.

  • بازخوردهای برنامه به چه صورت بوده است؟

بازخوردهای برنامه تا کنون بسیار مناسب بوده و نشان از مورد توجه قرار گرفتن برنامه دارد. عموما هم از زمان کم برنامه انتقاد شده. ما در زمان حدود 15 دقیقه یک قطعه فیلم از آثار رسیده، یک پارت عکس (شامل 10، 12 قطعه عکس)، خواندن یک دلنوشته به اضافه پخش یک دلگویه صوتی و پلاتوگویی مجری روی هر یک از این آثار را باید بگنجانیم، بنابراین همان طور که می بینید کنداکتور برنامه ثانیه ای و فشرده چیده شده و استفاده بهینه از زمان اختصاص یافته به این برنامه انجام می شود.

  • در خصوص درخواست های مردمی برای افزایش زمان برنامه اقدامی انجام شده است؟

رایزنی هایی در زمینه اختصاص زمان بیشتری به برنامه انجام شده اما کنداکتور پخش شبکه دو در ماه رمضان بسیار فشرده است و تنوع برنامه های این شبکه زیاد است.

 

  • در این زمینه و ساخت برنامه های اینچنینی که استقبال مخاطب را در پی داشته آیا تجربه عینی هم داشته اید؟

در تهیه و تولید برنامه های تعاملی و مردم محور سابقه ای چهارساله و روشن از آنِ شبکه دو است. به عنوان مثال آیتم «یکی بود، یکی نبود» در دلِ برنامه «روز از نو، روزی از نو»، تولید شد که بر مبنای عکس، فیلم و نوشته های مردمی بود. پس از آن احساس شد این آیتم به صورت پخته تر می تواند به صورتِ یک برنامه مستقل پخش شود؛ از این رو برنامه «یک برش زندگی» پدید آمد. این برنامه نیز با استقابل حداکثری مخاطبان حدود یک سال و نیم روی آنتن بود که 11 ماه آن و تهیه کنندگی بیش از 400 قسمت آن  بر عهده من بود. پس از آن نیز «با هم برای هم» ماه رمضان 94 روی آنتن رفت که تولیدش بر همین سبک استوار بود. بخشی از برنامه «شبکه ما» نیز با این رویه تولید می شد و اکنون هم که سری جدید «با هم برای هم» که برای ماه رمضان 95 تدارک دیده شده و در حال پخش است.

  • انتشار فراخوان برنامه به چه صورت بوده است؟

فراخوان جشنواره حدود یک هفته قبل از ماه رمضان اعلام شد. این فراخوان و مقررات جشنواره در قالب پخش تیزر از شبکه دو ، همچنین سایت شبکه یعنی www.tv2.ir و در فضای مجازی اطلاع رسانی شد.

  • داوری و معیار آثار برگزیده در این برنامه چگونه است؟

طبعا چون برنامه در قالب یک جشنواره مردمی تولید شده ، کارهایی که به لحاظ کیفی و محتوایی از سطح مطلوب تری نسبت به سایر آثار برخوردار هستند انتخاب و معرفی می شوند. هر چند ما در این گزینش به محدودیت هایی مثل دوربین های موبایل و یا دوربین های خانگی که در تهیه این آثار مورد استفاده قرار گرفته اند واقفیم و با توجه به این مساله داوری می کنیم.

ملاک هایی چون موضوع اثر، نگاه خلاق به سوژه و کیفیت فنی نیز در انتخاب آثار اهمیت دارند. هر چند مثلا نگاه خلاقه به سوژه به نسبت کیفیت صدا و تصویر در درجه اهمیت بالاتری قرار می گیرد، چون به هر حال ما برای سطح فنی آثار متوسط عموم جامعه را در نظر می گیریم.

 

 

 

آخرین اخبار

طلایی ترین کشتی گیرِ امسال ایران در «دست در دست» آخرین وضعیت تالاب انزلی و آزادسازی سواحل کاداستر حمیدرضا پگاه در قامت مجری یک برنامه تلویزیونی ادامه پخش «کلبه عموپورنگ» از شبکه دو فیلم های سینمایی شبکه دو الهه رضایی مهمان «دست در دست» می‌شود قهرمان کشتی جهان مهمان «دست در دست» می‌شود برنامه «با ما بیا» ویژه روز بزرگداشت مولانا و سالمندان روانه آنتن می‌شود "عشق بی پایان" برنامه زنده شبکه دو از کربلای معلی ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت هفته دفاع مقدس تولید جدید شبکه دو سیما با اجرای امیرعلی دانایی قدردانی انجمن اهدای عضو ایرانیان از عوامل سریال «زندگی زیباست» گیتی معینی مهمان نشان ارادت می‌شود مجید جلالی مهمان «دست در دست»می شود رئیس شورای شهر تهران به نشان ارادت می‌آید همه چیز درباره صید ترال و ذخایر دریایی در «طبیعت ۳۶۰ درجه» فرهاد جم مهمان «دست در دست»می شود «در کنار پروانه‌ها» به آنتن شبکه دو رسید یک بازیگر و یک مدال آورِ المپیک مهمان «دست در دست»می شوند نشان ارادت میزبان دو مهمان خواهد بود سیدجواد هاشمی مهمان نشان ارادت می شود شهرام عبدلی مهمان نشان ارادت شد نگاهی به تاثیر فضای مجازی بر ارتباطات خانوادگی در «کام شیرین» «در کنار پروانه‌ها» به زودی از شبکه دو سیما مصطفی راغب برای «نشان ارادت» می‌خواند همه چیز درباره عزاداری در اردبیل در مستند «صادق الوعد» «کلبه عمو پورنگ» در تلوبیون ۲۱ میلیونی شد روایت رویدادهای محرمی در صد سال گذشته با یک قرن با امام حسین علیه السلام نقبی به حقیقت انسان‌ها در روایات محرمی «ماه در می‌زند» ویژه برنامه های شبکه دو سیما به مناسبت ایام محرم در «غیرمحرمانه» مطرح شد رضا توکلی مهمان جشن عید همدلی می شود «نشان ارادت» ویژه برنامه محرمی شبکه دو شد انحلال گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما صحت ندارد نادر سلیمانی، عسلِ «کلبه عمو پورنگ» شد روز جهانی بدون پلاستیک و جشنواره جنگلبان در «طبیعت ۳۶۰ درجه» تاک شوی جدید «رخ به رخ» به زودی در شبکه دو اکبر رحمتی به «دست در دست» می رود قهرمان المپیک مهمان «دست در دست»می شود برنامه «غیرمحرمانه» با محوریت فضای مجازی و سواد رسانه ای روانه آنتن می شود احترام متقابلِ همسران موضوع «کام شیرین» شد دانستنی های حقوق شهروندی در برنامه جدید شبکه دو دیده شدن زنانی که زندگی را با امید گره می‌زنند در «زنان سرزمین آفتاب» شناخت ویروس های ذهنی در برنامه «کام شیرین» تابستانه‌های شبکه‌های سیما برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» ویژه برنامه «دست در دست» سید حمیدرضا برقعی مهمان «دست در دست» گیتی خامنه مهمان «دست در دست» من رای میدهم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها